Elegantní dlouhý černý kabát

Balada o kabátech, aneb kabát dělá muže


Sponzorované odkazy:O dámských kabátech toho bylo napsáno doslova tuny, o pánských oproti tomu minimum. A přitom je kabát velmi podstatná součást oděvu silnější poloviny populace, protože kabát dělá muže!

Kabát je oděvem, který muži oblékali již před pěti tisíci lety. Překvapivé? Je to tak. V kabátě byl objeven lovec Ötzi, pravěký člověk nalezený přirozeně mumifikovaný v alpském ledu, přičemž stáří nálezu je právě pět tisíc let. Kabátem rozumíme svrchní oděv, který zakrývá celu horní část těla. Bývá v délce k bokům, ke kolenům, nebo i delší tzv. maxi kabát.

černý pánský kabát

Černý pánský kabát

Stylovka pro pány

Jako součást oblečení jej nosí v chladném počasí jak ženy, tak muži. A právě pánská móda, potažmo kabáty je oproti té dámské hodně opomíjena. A to i přesto, že jde o velmi zajímavou součást pánského oblečení, který může muži dát ten správný styl.

Ano, správný chlap by měl mít tento kousek oděvu ve své skříni. Pánské kabáty patří ke stylové klasice, která nikdy nezestárne. Fazóna a střih se trochu rok od roku liší a odráží soudobé trendy jak v provedení, tak v materiálech, ale podstata zůstává. Muž dnes může být díky kabátu elegán, módní ikonou, anebo ležérním a přirozeně charismatickým chlapem.

pánský šedý elegantní kabát

Pánský šedý elegantní kabát

Co je k mání?

Pánské kabáty se člení dle střihu, délky a typu zapínání. A k těm nejzákladnějším druhům patří redington, raglán, daflkot, trenčkot a kaban. Dříve k nim byly přiřazeny ještě pončo a pelerína. Ty však dnes nemá smysl zmiňovat.

  • Redingot (Riding coat) je v pase projmutý (přiléhavý) kabát, který mívá zadní díl střižen s bočními švy v obloukovém tvaru a švy jsou umístěny pod lopatkami. Každá fazóna redingtonu koresponduje vždy s módou doby a bývá v jednořadovém nebo i dvouřadovém zapínání.
  • Raglán je jak dámský, tak i pánský volný plášť podléhající každoročním módím trendům. Poznáte jej podle klínových rukávů, často se zdobným štepováním. I raglán mívá jednořadové nebo dvouřadové zapínání. Název má kabát po anglickém generálovi J. H. Raglanovi.
dlouhý granátový kabát

Dlouhý granátový kabát

  • Daflkot (Duffle coach) – je ležérního volného střihu, se stojákem nebo kapucí. Původně měl podobu bez zapínání, pouze s přetahováním přes hlavu, což je obdoba dnešních hrubých mikin. V současnosti jsou duffle coach běžně na jednořadové zapínání anebo na olivy, háčky a smyčky, ale mohou být i zip.
  • Trenčkot (Trench coat) je v českém ekvivalentu baloňák. kabát, který patří stovky let ke stálicím pánské módy. Není určen přímo do chladu, ale spíše k ochraně proti dešti a větru a říká s emu také jarník, nebo podzimník. Materiálem trenčkotu bývá speciálně tkaná bavlna s dlouhými vlákny, která je zčásti, nebo zcela vodě a větru odolná.
  • Kaban – je trendy, klasicky i sportovně střižený pánský kabát v délce k bokům a nad kolena. Je v pase projmutý (přiléhavý), a může být s jedno a dvouřadovým zapínáním, na druky, olivy či zip (většinou krytý).

Kabáty jsou a budou součástí pánského šatníku i nadále. Muži v nich vypadají nejen seriózně, ale i sexy. Nebylo by možná od věci dát kabátům ve světě módy více prostoru i zájmu, který si jisto jistě zaslouží. Protože být chlap znamená mít trendy a šik kabát.

Zdroj foto: Budchlap.cz