Jak nosit tartanový vzor

Jak nosit tartanový vzor


Štítky: , , ,

Sponzorované odkazy:S podzimem přichází na módní scénu opět tartanový vzor. Kostky jsou mnohdy větší, než jak jsme zvyklí, barevnější a návrháři se rozhodně nebránili mixování pestrých tartanových vzorů.

Historie skotského vzoru

Skotské kilty

Skotské kilty

Každý skotský klan míval svůj vlastní vzor, a proto je paleta tartanových vzorů tak pestrá. Žádná barva a motiv není náhodný. V bitvách podle toho každý poznal svého spojence nebo nepřítele.

Nejen skotské klany, ale i hrabství, školy a podniky mají své tartanové vzory. Jejich jméno tartanu a kód barevného vzoru byl v minulosti registrován Skotským úřadem pro Tartan. V současnosti je vedeno v evidenci několik tisíc vzorů tartanu ve Skotském národním archivu.

Módní faux pas nebo ne

Vzory

Vzory

Podle některých zajetých pravidel by se nemělo kombinovat několik stejných ani odlišných tartanových vzorů oblečení a doplňků. Dle módních návrhářů je to naprostý nesmysl a kombinaci barev a vzorů dávají zelenou. Opravdu to nevypadá vůbec špatně.

Tartanová košile

Tartanová košile

Tartanová košile

Tartanovou košili můžete nosit na holé tělo nebo rozepnutou s košilkou. Hodí se k ní džíny, černá kožená bunda a černé kalhoty, cardigan nebo skládaná a plisovaná sukně. Jednoduchý ležérní outfit vytvoříte také pomocí džín, pleteného svetru s teniskami.

Kostkovaná sukně

Tartanová sukně

Tartanová sukně

Tartanová sukně je velice mladistvá a hravá záležitost. Ladí k ní jednobarevná černá nebo bílá trička, halenka s vázankou, džínová košile, kožená bunda i kabátek. K tomu si obujte boty s širokým podpatkem ve stylu 90. let.

Několik málo typů na závěr

Pokud hledáte něco neformálního, oblečte si kostkované šaty s tmavými legínami a pas stáhněte koženým páskem.

Tartanovou šálu si omotejte kolem krku ke kabátku, protože s koženou bundou je to již okoukané.

Jestliže je pro vás barevný tartanový vzor příliš barevný, vyzkoušejte černo-bílo-šedo kostkovanou sukni s černým rolákem.

Čarujte s velkou kostkovanou šálou. Přes tričko, třeba i proužkované, přehoďte přes ramena tartanovou šálu a v pase oba cípy stáhněte slabým koženým páskem, zadní část zůstává volná.

Autor: Karolína Arnoštová