Proč dát přednost oblečení z organické bavlny?

Proč dát přednost oblečení z organické bavlny?


Štítky: ,

Sponzorované odkazy:Dříve jsme i v naší republice měli výrobní textilní závody, bohužel levná pracovní síla v Asii a cenová dostupnost jejich metráže, přesunula drtivou většinu výroby oblečení právě tam.

V poslední době se čím dál častěji v souvislosti s oděvním průmyslem hovoří o plýtvání a o ekologické udržitelnosti. Spousta levných asijských výrobků totiž končí na skládkách, či vyhozená v přírodě, protože je módní řetězce jednoduše neprodají. Přitom výroba látek spotřebovává spoustu energie, vody a má nemalý dopad na životní prostředí.

cotton-g951fe70ff_640

Většina oblečení z těchto končin je vyrobena ze směsí syntetických látek, často jsou barveny toxickými barvami, navíc jsou před exportem loděmi napouštěny látkami, které brání oblečení před plesnivěním a vlhkostí. Nic z toho z logiky věci není zdravé pro pokožku vaší, ani vašich dětí.

Proto se tolik lidí odvrací od „bezva“ nákupů v levných řetězcích a dávají raději přednost pečlivěji zpracovaným kouskům oblečení z kvalitních materiálů, i když za ně zaplatí více.

Zejména přírodní organická bavlna je čím dál více v hledáčku lidí, kteří se snaží žít zdravým životním stylem. Oblečení z organické bavlny není nejlevnější, nicméně nabízí spoustu výhod, za které se vyplatí připlatit.

cotton-branch-g374d7c3dd_640

Jaký je rozdíl mezi organickou bio bavlnou a klasickou bavlnou?

Obě vlákna jsou organická, pocházejí z přírody, ale klasická ne-bio bavlna je často pěstována z geneticky upravených semen, je pěstována za použití agresivních hnojiv, aby měla větší výnosnost. Oproti tomu organická biobavlna roste přirozeně, bez jakékoliv genetické modifikace.

Celosvětová produkce bavlny vyžaduje více než 250 miliard kubíků vody ročně. Kromě toho je každý rok do vzduchu vypouštěno 43 milionů tun prachu nasyceného pesticidy pocházejícího z pěstování a výroby běžné bavlny. Věděli jste, že na výrobu 1 kilogramu bavlny je potřeba 10 000 litrů vody? To odpovídá 2 700 litrům na výrobu jednoho bavlněného trička. Vezměme nyní v úvahu, že ročně se celosvětově vyprodukuje 27 milionů tun bavlny, je tato spotřeba vody beze sporu přímo děsivá.

cotton-g7d56ecd2a_640

Bavlnářství poškozuje nejen přírodu, ale i zdraví místních farmářů, kteří často umírají na akutní otravu pesticidy a mnoho dalších trpí chronickým onemocněním. Dělníci na farmách jsou do dnešních dní nuceni pracovat v nelidských podmínkách za směšné platy, výjimkou není ani zneužívání dětské práce.

Šetřete přírodu a vaše zdraví

Co tedy můžeme udělat, abychom to změnili? Volba organické bavlny je skvělý začátek. Na rozdíl od běžné bavlny přichází s řadou ekologických výhod, které nesnižují kvalitu, měkkost ani trvanlivost, navíc budete mít jistotu, že neškodíte tolik životnímu prostředí a kvůli vám nebudou pracovat chudé děti. Výroba organické bavlny spotřebuje o 62 % méně energie než výroba běžné bavlny.

textile-g1d96cc2e8_640

Zde jsou některé klíčové výhody nošení oblečení z organické bavlny – snižuje podráždění a alergické reakce pokožky, což ocení zejména lidé s citlivou pletí a ekzémy, je tedy i ideálním oblečením pro novorozence a batolata. Pro výrobu běžné bavlny se často používá benzothiazol a mnoho jeho derivátů, běžná bavlna je často upravována postřikem cyaninovými barvivy, herbicidy, insekticidy, biocidy a fungicidy. Takové oblečení určitě nechcete nosit vy, ani jej nebudete kupovat vašim dětem, jejichž organismus se stále vyvíjí, že?