Astonished dark haired young cute European woman has eyemask on forehead, wears pajams, wonders to have dreadful dreams, poses against pink background. People, bed time and surprisement concept.

Historie oblečení na spaní – víte, odkud pochází pyžamo?


Štítky:

Sponzorované odkazy:Pyžamo si většina z nás obléká tak nějak ze zvyku. Přemýšleli jste však někdy nad tím, odkud se vlastně vzalo a v čem spávali naši předkové? Pyžamo tak, jak jej známe dnes, se objevuje poslední století.

Před tím, a je jedno v jakékoliv kultuře – západní, východní, či starověké – se zvyky, co se týče oblečení do postele, značně lišily. Globalizace je všemocná a tak se oblečení do postele v podobě dnešních pyžam, nočních souprav a košilek již téměř neliší.

Minulost pyžama

young pretty blond woman in pink pajamas sitting on bed with laptop having breakfast, freelancer at home

Mnoho z toho, co víme o historii, známe jen díky dobovým kresbám, vyprávění, artefaktů a knih. Pyžama vždy byla intimním kouskem, určeným pro oči nositele a jeho nejbližších. Proto není příliš přímých dokladů toho, v čem naši předci chodili na kutě.

sleep-mask-5381840_640

Ve středověku byla většina pyžama v podstatě beztvará a jednoduchá. Ty byly většinou ušity doma. Měli jednoduchý střih, aby jejich ušití bylo snadné. Urození pánové a dámy nosili pyžama, která připomínala jednoduché šaty, které byly inspirovány indickými a asijskými kostýmy.

Odkud pochází slovo pyžamo

Man in pajamas with thumb up

Slovo pyžamo ve skutečnosti nemá západní původ, pochází z hindského slova „pae jama“ nebo „pai jama“, které se překládá jako oděv na nohy a je používáno již od 13. století. Pyžamo byly tradiční volné kalhoty v pase se šňůrkou, které nosily ženy i muži.

Během 14. a 15. století, kdy Evropané začali mít více kontaktů s těmito kulturami, přejali tento trend.

Vynález šicího stroje

kids-pyjamas-2929746_640

Díky vynálezu šicího stroje se poskytl prostor ke kreativitě v oblékání, a samozřejmě i ušít si epesní pyžamo bylo jednodušší.  V posledním století se rozrostla kolekce pyžam pro dámy i o sexy kousky, saténové, hedvábné a krajkové košilky a župany.

Relaxed joyful Asian woman stretches hands after awakening, rejoices good day, enjoys pleasant sleep, smiles sincerely, wears sleep mask and pyjamas, has happy expression, poses over blue wall

 

Foto: Pixabay.com, Freepik.com