Vizionář Paco Rabanne

Vizionář Paco Rabanne


Štítky: , , ,

Sponzorované odkazy:Paco Rabanne, vlastním jménem Francisco Rabaneda Cuervo se narodil 18. února 1934 ve Španělsku. Jeho matka byla první švadlenou v modelovém domě Cristobala Balanciagy a otec generálem v Guernice, kde byl i zastřelen.

Cesta k haute couture

Během občanské války opustil se svými rodiči Španělsko a přestěhovali se do Francie. Zde vystudoval architekturu a sochařství a během studií pracoval pro šperkaře Rojeta Jean Pierra. Pak v polovině šedesátých let vstoupil do nejvyšší módy – haute couture. Známí návrháři pret a porter začali využívat jeho avantgardní šperky jako doplňky na svých oděvních kolekcích.

Šaty Paco Rabanne

Šaty Paco Rabanne

V červnu roku 1966 založil svůj vlastní módní dům a představil svoji vlastní kolekci z kůže a hliníku, jak jinak než v avantgardní galerii Iris Clert na Rue du Faubourg Saint Honoré v Paříži. Nenositelné modely byly a jsou brány jako průlom jeho kariéry a rázem dostal přízvisko vizionář. O něco později téhož roku představil kolekci oblečení a náhrdelníků ve svém bytě v pátém poschodí bez výtahu. Nyní bylo vše zhotoveno z fosforeskujícíh plastikových fólií. On chtěl jít ale ještě dál, a tak začal experimentovat s jakousi porézní látkou, pak tvarovým plastikem anebo také papírovými šaty, které vydržely neuvěřitelných 25 praní. Svoji původní myšlenku převedl do jemnější formy a k základnímu materiálu přidal krajku, samet a mušelí.

Módní přehlídka Paco Rabanne

Módní přehlídka Paco Rabanne

Parfémy

Neopomenutelné jsou také jeho světoznámé vůně. První byl v roce 1969 dámský parfém Calandre a o 4 roky později také pánský s názvem Paco Rabanne Pour Homme, který dodnes patří mezi nejprodávanější pánské parfémy. Co se dámských vůní týče, absolutním bastsellerem se staha odvážná leč harmonická vůně One Million, která byla na trh uvedena v roce 2008. Flakony parfémů vždy zdobí Rabanneho avantgardě proslulý design se základem hliníkového matného lesku.

Parfém One Million

Parfém One Million

Ocenění

V roce 1992 se vrátil do Španělska, aby přestavil své oděvy a parfémy španělskému králi a královně. Oni ocenili jeho talent a vyl mu udělen nejvyšší španělský a francouzský titul.

Paco Rabanne nadále zůstává pozoruhodným umělcem a stejně tak jako na začátku své kariéry odmítá tvorbu, kterou již před ním někdo udělal.

Autor: Karolína Arnoštová

Zdroj: https://commons.wikimedia.org