uvodni

Anatomie trenčkotu


Štítky:

Sponzorované odkazy:Začal nám podzim a s ním přichází na řadu také změna šatníku. Letní bundičku posuneme dozadu a na popředí se dostávají huňaté zimní bundy, objemné kabáty a trenčkoty. Prosluněný podzim přímo vyzývá k procházkám v elegantním trenčkotu, jež lichotí postavě a v případě, že počasí příliš nepřeje, ochrání před větrem, deštěm a ještě k tomu dělá parádu.

Vzhledem k tomu, že trenčkot patří k základním oděvům v šatníku, měly byste si ho vybrat v neutrální barvě, žádnou divočinu. Takže nejlepší investice bude do klasické černé, béžové nebo khaki. Stejně důležitý, ne-li důležitější, je i střih, který je třeba vybrat podle tvaru postavy.

Krátký černý trenčkot

Krátký černý trenčkot

Červený trenčkot

Červený trenčkot

Béžový trenčkot

Béžový trenčkot

Černý trenčkot

Černý trenčkot

 

Anatomie trenčkotu

A jak vlastně takový trenčkot vypadá? Je to dokonale propracovaný vrchní oděv a stejně jako lidská anatomie každého orgánu, který má svoji specifickou funkci, tak i členění trenčkotu je velmi složité.

Dvouřadé zapínání

Pro trenčkot je typické dvouřadé zapínání, i když v současné době je jednořadé častější a oblíbenější. Původně byly nepromokavé pláště s dvouřadým zapínáním uniformy britských námořníků a chránily je na palubě před větrem. Později toto za své pojala britská armáda.

Límec

Trenčkot vám vždy límec, který je možné ve větrném počasí zvednout, aby chránil krk. Hodně límců je možné sepnout dohromady háčkem a límec pak drží zvednutý a lépe kryje šíji.

Podšívka

V minulosti se vyjímatelná podšívka využívala ve značné míře, trenčkot se pak dal využívat takřka celý rok.

Kapsy

Dříve měl trenčkot velké a hluboké kapsy, aby se do nich vešel dalekohled, mapy a další potřebné nezbytnosti. Nyní jsou kapsy po obou stranách ve standardní hloubce, aby v nich daly zahřát ruce.

Nárameníky

Jsou to popruhy na ramenou, byly na nich uvedeny hodnosti a daly se v nich upevnit mapy nebo rukavice.

pás

Rozparek

Z účelu lepší pohyblivosti.

Autor: Karolína Arnoštová

Zdroj: www.zara.com