Funkční materiály – znáte je všechny? 1. díl

Funkční materiály – znáte je všechny? 1. díl


Štítky: , , , , , , , , , ,

Sponzorované odkazy:Funkční materiály jsou nezbytnou volbou nejen pro sportovce, ale rovněž pro ty, kdo se příliš potí nebo se chtějí i během svižné procházky cítit skvěle. Funkční prádlo, a to nejen to spodní, dokáže odvádět pot směrem od těla a to díky speciální technologii vláken. Pot se rychleji odpařuje, čímž je tělo stále v suchu. Prohlédněte si i vy patentované formule a nezapomínejte na správné vrstvení. Vždy by měla být první vrstva spojena s odváděním vlhkosti, jako druhou vrstvu oblečte izolační složku, která se postará o to, že vám nebude zima a nakonec si navlékněte třetí ochrannou vrstvu. Poslední vrstva vás bude bránit před deštěm, větrem a udrží vás v teple.

Sucho, teplo, chlad

climacool

Každý funkční materiál se vyznačuje specifickými vlastnostmi, které se při jeho nošení objeví. Začněme tedy u těch materiálů, které vás udrží v suchu. Jedná s třeba o Climalite – speciální vlákno, které dokáže odvádět pot a zároveň chránit před UV zářením. Deltapeak je zase vysoce funkční materiál, který vyniká především lehkostí. Určitě jste slyšeli o formuli Dri-Fit. Jedná se o technologii funkčního oblečení s téměř nulovým počtem švů a speciálními plochami na ohřívání nebo chlazení. Thermocool je zase směs vláken, které podle potřeb tělo ohřívá nebo chladí. V suchu vás nechá i materiál QuastroFlex, který se vyznačuje vysokou prodyšností. Zchladit se můžete zase s materiály, které mají příměsi titanového vlákna či metalických chladivých bodů. Zmínit můžeme například CoolDri. Tento prodyšný a rychleschnoucí materiál udrží ideální teplotu. Formule Coolmax zase zabraňuje přehřátí těla, Climacool vás udrží v suchu a ochladí i v maximální fyzické zátěži. Od pokožky odvádí pot technologie Cool Cell a PWRCcool, kterou najdete především na obuvi a oblečení, jež se aktivuje vlhkostí. V praxi to znamená, že když se zpotíte, začne vás materiál příjemně chladit.

cvičenííí
Za zmínku stojí i materiály vhodné především na hory, když si nechcete k tělu pustit vítr. Technologie Climaproof Wind zamezuje prostupu větru, zároveň však dokáže odvádět teplo a odpařovat pot ven od těla. Proti větru i dešti by vám neměla ve skříni chybět rovněž formule Clima Storm, která je lehká a zajišťuje stoprocentní ochranu.

Autor úvodního obrázku: adifansnet

Autor obrázku v textu: Keith Williamson

Autor obrázku v textu: adifansnet