Žabky

Žabky


Štítky: , , , , , ,

Sponzorované odkazy:Léto je za dveřmi a vy byste měli přemýšlet, jestli vám v šatníku něco nechybí. Nedílnou součástí našich šatníků, tedy spíše botníků, se v posledních letech staly žabky, někdy také označovány jako vietnamky (název vietnamky se užívá proto, že se nosí především v Asii, až po letech se tato móda rozšířila do Spojených států a posléze i do Evropy). Můžeme se také setkat s názvy jako plážovky nebo ťapky, angličtina má pro tuto obuv termín flip-flops. Dnes jsou žabky tak oblíbené, že se staly nejrozšířenější letní obuví na světě.

Specifický vzhled

Žabky jsou charakteristické svým páskem ve tvaru písmene Y, který zabraňuje vyklouznutí nohou z bot. Páska je umístěna mezi palcem a ukazováčkem, díky tomu je umožněn volný pohyb prstů. Boty jsou pohodlné v letních horkých dnech, kdy je téměř celá noha odhalená a zabraňuje se tak pocení a nohy tak mohou celou dobu dýchat. Žabky se nosí zejména na bosou nohu, v Japonsku se staly hitem speciální ponožky tzv. tabi, které mají zvláštní článek pro každý prst, tudíž ponožka v žabce nijak nevadí. Do Česka tento typ ponožek také dorazil a prodávají se především ve veselých a hravých barvách.

Znaly je už naši rodiče, ale neztrácí svou oblíbenost ani v dnešní době

V britském muzeu by nám o žabkách určitě rádi pověděli mnoho zajímavostí, právě tam je totiž uložen ten nejstarší exemplář – žabky z roku přibližně 1500 před naším letopočtem. Je tedy zřejmé, že kořeny této specifické obuvi sahají až daleko do historie. Mekkou žabek však byl odjakživa Egypt, kde se obuv stala oblíbenou především díky vzdušnosti, a to se v parném egyptském podnebí velmi hodilo.
V dnešní době se žabková móda neustále mění. Začaly se vyrábět i žabky s podpatky nebo s klíny, které jsou velmi oblíbené pro používání určené ženám. V obchodě ale nenatrefíme jen na žabky dámské, k dispozici jsou i žabky pánské nebo dětské. Jak už to tak u módních vln bývá, velkou propagaci žabkám udělali celebrity, které je začali nosit všude a téměř bez nich neudělali krok. S tím souvisel i zájem módních návrhářů, i ti se rázem o žabky začali zajímat.Luxusní žabky
V České republice prodělaly žabky velký boom na konci osmdesátých let a na začátku let devadesátých. Poté utrpěly menší útlum, a to v době, kdy se na trh dostaly různé druhy sandálů, které měly za příčinu mírné vytlačení žabek z trhu. V posledních pěti až šesti letech lze opět mluvit o návratu žabek do českých botníků. V dnešní době by jste na letišti nenarazili na kufr nebo zavazadlo, které by na dovolenou nebylo opatřeno jedním někdy i dvěma páry žabek. Tato jednoduchá obuv se skvěle hodí na písečné pláže, kde nikomu nevadí, že se písek dostane do boty. Plážové žabky jsou většinou z gumového materiálu, který je dobře omyvatelný.

Módní botky za pár korun

Žabky jsou v módě už několik desetiletí a jejich oblíbenost rozhodně neklesá. Jejich nespornou výhodou je přátelská cena. V rozvojových zemích si můžete koupit pár žabek již za jeden dolar. V České republice jsou žabky bezesporu nejlevnější obuví, možná i proto si získali tolik fanoušků. V případě poškození se mnozí lidé neobtěžují s jejich opravou, a to právě díky nízké ceně, přesto se mezi námi najdou i tací, kteří ztrátu svých oblíbených ťapek nesou těžce. Žabky se vyrábějí celosvětově, jejich výroba se v posledních letech soustřeďuje především do rozvojových zemí, kde je levná pracovní síla. Žabky jsou vyráběné v různých barvách a rozmanitých stylech, ať už elegantnějšího rázu nebo spíše ve sportovním stylu. Žabky se zdobí potisky, výšivkami nebo různými druhy nažehlovacích etiket. V posledních letech to jsou i korálky a kamínky, které žabkám dodávají hravý vzhled.
Nejznámější značka vyrábějící žabky je brazilská firma Havaianas, která se proslavila výrobou těchto bot s brazilskou vlajkou u příležitosti mistrovství světa ve fotbale v roce 1998. Havaianas vyrábějí žabky především s důrazem na pohodlí zákazníka, to znamená s měkkou podešví a řemínky, které se nijak nezařezávají do nohou.

V Česku se nejvíce prodávají žabky značek: Diesel, Quiksilver, Adidas, Nike, Etnies, Crocs, Tommy Hilfiger, Skechers, Puma, Replay, Rip Curl, Roxy nebo Guess.

Někteří uživatelé žabek je považují za prevenci proti kožním nemocím, a tak je s sebou nosí na koupaliště nebo do veřejných sprch, kde je nákaza kožní nemocí velmi vysoká.